A87 Mini Terracotta
calcActive())">
In stock
SKU
vg10ma87st
Unit
Sheet
Availability
70
€7.87
- Buy 5 for €7.48 each and save 5%
- Buy 10 for €7.08 each and save 10%
*10mm (3/8 inch)
*~4mm (1/6 inch) thick
*841 tiles per sheet
*sheet = 30x30cm= 1 square foot
*11.1 sheets per M2
*Easy to use without cutting
*UVA and frost resistant
*indoors & outdoors
*Cut using wheeled nippers
*Mounted on paper (soak off in warm water)
*Suitable for children
*~4mm (1/6 inch) thick
*841 tiles per sheet
*sheet = 30x30cm= 1 square foot
*11.1 sheets per M2
*Easy to use without cutting
*UVA and frost resistant
*indoors & outdoors
*Cut using wheeled nippers
*Mounted on paper (soak off in warm water)
*Suitable for children
Description / A87 Mini Terracotta
The Mini Vitreous tiles are made from recycled float glass, machine molded and then mounted on paper. They are an industrial product offering excellent quality at a reasonable price. This is one of our best selling products. UVA and frost resistant they are perfect both indoors and outside in large or small areas. Mini vitreous tiles can be cut and combined with the Quadra 20mm Classic Collection to add detail and interest easily.
More Information
| SKU | vg10ma87st |
|---|---|
| barcode | 8720004014743 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Paper |
| Colour | Terracotta |
| Unit | Sheet |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 10x10mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | 30x30cm |
| Tiles/sheet | 841 |
| Pieces per weight | 1/650g |
| Thickness | 3.5mm |
| Finish | Silky |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.650000 |