Flowers: Curry H101
calcActive())">
In stock
SKU
csflwh101250
Unit
250 g
Availability
154
€7.88
- Buy 3 for €7.48 each and save 5%
- Buy 5 for €7.09 each and save 10%
*4 sizes of 6 petalled flowers (23mm, 20mm, 15mm, 10mm)
*+/-115 pieces/250g (may vary +/-20%)
*high gloss glazes
*low fired
*UV resistant
*not frost resistant (protect below freezing)
*+/-115 pieces/250g (may vary +/-20%)
*high gloss glazes
*low fired
*UV resistant
*not frost resistant (protect below freezing)
Description / Flowers: Curry H101
Our exclusive charm mix that consists of 4 sizes of 6 petalled flowers (23mm, 20mm, 15mm, 10mm), in our most popular colours of glazes. These are low-fired and can go outside as they are UV-resistant but they are not frost-resistant so should be protected during extremely low temperatures below -10°C.
More Information
| SKU | csflwh101250 |
|---|---|
| barcode | 8720004130504 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls |
| Mounting | Loose |
| Colour | Yellow |
| Unit | 250 g |
| COE | N/A |
| Material | Ceramic |
| Tile size | Mixed |
| Shape | Mixed |
| Sheet size | N/A |
| Pieces per weight | 110/250g |
| Thickness | 4.5mm |
| Finish | Gloss |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.300000 |