Mirror (film/mesh) 15mm
calcActive())">
In stock
SKU
sm15msqst
Unit
Sheet
Availability
102
€12.10
- Buy 3 for €11.50 each and save 5%
- Buy 11 for €10.89 each and save 10%
*400 tiles on on mesh
*each tile is 15x15x4mm
*sheet 33 X 33 cm
*9.4 sheets = 1M2
*mercury coated grade A glass mirror
*UVA and frost resistant
*DO NOT use cementitious glues or silicons
*each tile is 15x15x4mm
*sheet 33 X 33 cm
*9.4 sheets = 1M2
*mercury coated grade A glass mirror
*UVA and frost resistant
*DO NOT use cementitious glues or silicons
Description / Mirror (film/mesh) 15mm
400 tiles on on mesh, each tile is 15x15x4mm so easy to combine with Mosa and other ceramic wall tiles. Each sheet 33 X 33 cm. 9.4 sheets = 1M2. Mercury coated grade A glass mirror. UVA and frost resistant. cannot be used with cementitious glues or silicons.
More Information
| SKU | sm15msqst |
|---|---|
| barcode | 8720004079414 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | Silver |
| Unit | Sheet |
| COE | N/A |
| Material | Glass |
| Tile size | 15x15mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | 400 |
| Pieces per weight | 400/800g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Mirrored |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.800000 |