A93N Fire Engine (paper)
calcActive())">
In stock
SKU
vg20msa93nst
Unit
Sheet
Availability
73
€11.13
- Buy 3 for €10.58 each and save 5%
- Buy 10 for €10.02 each and save 10%
*More luxurious vitreous glass
*no stipples, or texture or bubbles
*Smooth with vibrant, rich colouration
*cut well with wheeled nippers
*easy to grout and clean
*each tile is 20x20x3mm
*a sheet is 31,7cm square
*9,4 sheets = 1 M2
*no stipples, or texture or bubbles
*Smooth with vibrant, rich colouration
*cut well with wheeled nippers
*easy to grout and clean
*each tile is 20x20x3mm
*a sheet is 31,7cm square
*9,4 sheets = 1 M2
Description / A93N Fire Engine (paper)
More luxurious vitreous glass with no stipples, or texture or bubbles. Smooth with vibrant, rich colouration, these tiles cut well with wheeled nippers and are easy to grout and clean. each tile is 20x20x3mm, a sheet is 31,7cm square. 9,4 sheets = 1 M2
More Information
| SKU | vg20msa93nst |
|---|---|
| barcode | 8720004162949 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | Red |
| Unit | Sheet |
| COE | Mixed |
| Material | Glass |
| Tile size | 20mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | 32x32cm |
| Tiles/sheet | 225 |
| Pieces per weight | 1/700g |
| Thickness | 3.5mm |
| Finish | Gloss |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.850000 |