Super Blanc: 50mm Hexagon (disc)
calcActive())">
In stock
SKU
wnkhx5cmsbl
Unit
Sheet
Availability
8
€13.19
€7.26
*Sheet of 24 tiles (20×30 cm)
*50mm across
*5mm thick
*1m² = 16.7 sheets
*Full bodied vitrified porcelain
*Extremely hard wearing
*Matte, non-slip finish
*Mesh-mounted
*UVA-resistant
*Frost-resistant
*Suitable for floors or commercial applications
*Suitable for use indoors and outside, in all weather
*May be cut using porcelain wheeled nippers (e.g. Rubi)
*50mm across
*5mm thick
*1m² = 16.7 sheets
*Full bodied vitrified porcelain
*Extremely hard wearing
*Matte, non-slip finish
*Mesh-mounted
*UVA-resistant
*Frost-resistant
*Suitable for floors or commercial applications
*Suitable for use indoors and outside, in all weather
*May be cut using porcelain wheeled nippers (e.g. Rubi)
Description / Super Blanc: 50mm Hexagon (disc)
Classic French hexagon mosaic in heritage porcelain by Winckelmans. Each tile is 50mm across and 5mm thick. These are suitable for walls and residential floors. 1 sheet = 24 tiles (20×30 cm)・1m² = 16.7 sheets
・SHIP AT YOUR OWN RISK・
More Information
| SKU | wnkhx5cmsbl |
|---|---|
| barcode | 8720004130252 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | White |
| Unit | Sheet |
| COE | N/A |
| Material | Porcelain |
| Tile size | 5x5cm |
| Shape | Polygon |
| Sheet size | 20x30cm |
| Pieces per weight | 1/900 |
| Thickness | 5mm |
| Finish | Matte |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 1.000000 |