Redondo Satinado: 103 White
calcActive())">
In stock
SKU
sg25mrndhis103st
Unit
Sheet
Availability
12
€9.50
- Buy 3 for €8.55 each and save 10%
- Buy 10 for €7.60 each and save 20%
*25mm penny rounds
*each tile is 4mm thick
*mounted on a dot matrix sheet
*strong and durable
*excellent weather, chemical and UV resistance
*easy to use on curved surfaces
*each tile is 4mm thick
*mounted on a dot matrix sheet
*strong and durable
*excellent weather, chemical and UV resistance
*easy to use on curved surfaces
Description / Redondo Satinado: 103 White
Sintered glass mosaic molded into 25mm penny rounds. Mounted on a dot matrix sheet for easy installation or pull them off individually for custom mixes and mosaic projects. Each tile is 4mm thick. 184 pieces per sheet. Each sheet is 33.2 × 33.2 cm, 9,4 sheets = 1 M2.
Strong and durable with excellent weather, chemical and UV resistance.
More Information
| SKU | sg25mrndhis103st |
|---|---|
| barcode | 8720004175901 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Mesh |
| Colour | White |
| Unit | Sheet |
| COE | N/A |
| Material | Glass |
| Tile size | 25mm |
| Shape | Round |
| Sheet size | 33x33cm |
| Tiles/sheet | 216/sheet |
| Pieces per weight | 1 sheet= 1000g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Brushed |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 1.100000 |