12mm (1/2 inch) Round Mirror
calcActive())">
In stock
SKU
sm10mrnd500
Unit
500 g
Availability
79
€27.04
- Buy 4 for €24.35 each and save 10%
*12mm (1/2 inch) Round (loose)
*4mm (1/8 inch) thick
*lasercut
*UV and frost resistant
*25g (1oz) = +/-30 pcs
*500g (1lb) = +/-600 pcs
*4mm (1/8 inch) thick
*lasercut
*UV and frost resistant
*25g (1oz) = +/-30 pcs
*500g (1lb) = +/-600 pcs
Description / 12mm (1/2 inch) Round Mirror
Our new laser cut mirror in hard to find 4mm thickness. Stronger and better quality than the 2mm thick mercury mirror. This mirror is exclusively made for us from high quality silver mirror and is resistant to tarnishing as well as easier to mosaic with due to the improved thickness. 500g=400pieces
More Information
| SKU | sm10mrnd500 |
|---|---|
| barcode | 8720004080595 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Silver |
| Unit | 500 g |
| COE | N/A |
| Material | Glass |
| Tile size | 12mm |
| Shape | Round |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | N/A |
| Pieces per weight | 40/500g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Mirrored |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.500000 |