A43 Mini Violet: 243 tiles
calcActive())">
In stock
SKU
vg10ma43
Unit
1/3 sheet
Availability
16
€2.42
*10mm (3/8 inch)
*4mm (1/6 inch) thick
*Easy to use without cutting
*Mounted on paper (soak off in warm water)
*Suitable for children
*UVA and frost resistant
*use both indoor and outdoor
*4mm (1/6 inch) thick
*Easy to use without cutting
*Mounted on paper (soak off in warm water)
*Suitable for children
*UVA and frost resistant
*use both indoor and outdoor
Description / A43 Mini Violet: 243 tiles
The Mini Vitreous tiles are made from recycled float glass, machine molded and then mounted on paper. They are an industrial product offering excellent quality at a reasonable price. This is one of our best selling products. UVA and frost resistant they are perfect both indoors and outside in large or small areas. Mini vitreous tiles can be cut and combined with the Quadra 20mm Classic Collection to add detail and interest easily.
More Information
| SKU | vg10ma43 |
|---|---|
| barcode | 8720004014811 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Paper |
| Colour | Purple |
| Unit | 1/3 sheet |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 10x10mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | 10x30cm |
| Tiles/sheet | 243 |
| Pieces per weight | 1/250g |
| Thickness | 3.5mm |
| Finish | Silky |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.250000 |