10cm Cesi: Navy (Gloss)
calcActive())">
In stock
SKU
ct10cmnavy
Unit
Piece
Availability
90
€0.85
- Buy 10 for €0.81 each and save 4%
- Buy 50 for €0.76 each and save 10%
*10x10cm (4x4inch)
*6,5mm thick (1/4 inch)
*4 tiles= 1sq. ft.
*100 tiles = 1M2
*chemical, UV and weather resistant
*matte colours for floors and walls
*gloss colours walls only
*6,5mm thick (1/4 inch)
*4 tiles= 1sq. ft.
*100 tiles = 1M2
*chemical, UV and weather resistant
*matte colours for floors and walls
*gloss colours walls only
Description / 10cm Cesi: Navy (Gloss)
Durable and beautiful, high fired, glazed stoneware that can be used indoors and outdoors. The matte colours can be used on both walls and floors, glossy tiles have a high slip factor and are for walls only. The glazes are durable and the colour consistency from dye lot to dye lot is excellent.
10x10cm (4x4inch)
6,5mm thick (1/4 inch)
4 tiles= 1sq. ft.
100 tiles = 1M2
More Information
| SKU | ct10cmnavy |
|---|---|
| barcode | 8720004174430 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls |
| Mounting | Loose |
| Colour | Blue |
| Unit | Piece |
| COE | N/A |
| Material | Porcelain |
| Tile size | 10x10cm |
| Shape | Square |
| Pieces per weight | 1/150g |
| Thickness | 6.5mm |
| Finish | Glazed, Gloss |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.170000 |