10mm Gazette (disc)
calcActive())">
In stock
SKU
vg10mmxgzt
Unit
500 g
Availability
7
€8.35
€3.63
*10x10x4mm
*500g = ±700 tiles = ±30x30cm
*Made from recycled window glass
*UVA
*Frost resistant
*Easy to use whole
*Easy to cut using wheeled nippers
*Excellent value for community projects
*Combines perfectly with 10mm and20mm Quadra series
*500g = ±700 tiles = ±30x30cm
*Made from recycled window glass
*UVA
*Frost resistant
*Easy to use whole
*Easy to cut using wheeled nippers
*Excellent value for community projects
*Combines perfectly with 10mm and20mm Quadra series
Description / 10mm Gazette (disc)
Black, white and red forever. 500g contains approximately 700 pieces.
More Information
| SKU | vg10mmxgzt |
|---|---|
| barcode | 8720004088492 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Multi |
| Unit | 500 g |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 10mm |
| Shape | Square |
| Pieces per weight | 700/500g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Brushed |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.550000 |