25mm Pate de Verre Mix: 5kg
calcActive())">
In stock
SKU
pdv25mmxall5
Unit
5 kg
Availability
7
€66.55
€51.43
*25x25mm
*4mm thick
*Recycled glass mosaic
*Strong and durable
*Cuts beautifully with little or no waste or crumbling
*UVA and frost resistant
*Excellent for large area mosaics
*Grids available for making sheets
*5000g= +/- 900 tiles
*1m2=+/- 6kg with 2mm grout spacing
*1 sq. foot = +/- 600g
*4mm thick
*Recycled glass mosaic
*Strong and durable
*Cuts beautifully with little or no waste or crumbling
*UVA and frost resistant
*Excellent for large area mosaics
*Grids available for making sheets
*5000g= +/- 900 tiles
*1m2=+/- 6kg with 2mm grout spacing
*1 sq. foot = +/- 600g
Description / 25mm Pate de Verre Mix: 5kg
An explosion of colour!. All our best selling favourites from the pate de verre collection in a new dazzling mix. Stamped glass tiles 25x25x3mm. 1000g =± 220 pieces = ±8x8cm. Approximately 6kg = 1M2. Cut beautifully with little or no waste or crumbling. Brilliant colour and gloss. Has a COE of 84-87 and may be tacked easily to float glass. Full fusing results in a grainy surface and blurry edges so is not recommended.
More Information
| SKU | pdv25mmxall5 |
|---|---|
| barcode | 8720004051847 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls |
| Mounting | Loose |
| Colour | Multi |
| Unit | 5 kg |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 25x25mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | N/A |
| Pieces per weight | 900 per 5kg |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Gloss |
| Transparency | Mixed |
| Weight | 5.250000 |