Marcasite SWJ36 (324 tiles)
calcActive())">
In stock
SKU
mg15mtpswj36st
Unit
Sheet
Availability
18
€14.04
- Buy 3 for €12.63 each and save 10%
- Buy 11 for €11.23 each and save 20%
*15mm²
*4mm thick
*324 tiles per sheet
*Sheet size = 30×30cm
*11 sheets per m²
*Paper- or film-mounted
*UVA- & frost-resistant
*Translucent with iridescence
*Cut easily with wheeled nippers
*4mm thick
*324 tiles per sheet
*Sheet size = 30×30cm
*11 sheets per m²
*Paper- or film-mounted
*UVA- & frost-resistant
*Translucent with iridescence
*Cut easily with wheeled nippers
Description / Marcasite SWJ36 (324 tiles)
This translucent collection is made up acid washed transparent tiles that create a shimmering effect when applied to all surfaces. Most colours allow more than 50% light through, so it is important to use the correct white glue to prevent discolouration of the tile after application.
Each tile is 15x15mm (3/5inch) and 4mm thick.
UVA- and frost-resistant, they are perfect both indoors and outside in large or small areas. and are wonderful in spas, pools, showers and other wet areas.
As they are translucent they must be mounted without mesh on a white adhesive.
These tiles are all fully reversible. The backside is the same as the front making them very versatile in art projects.
More Information
| SKU | mg15mtpswj36st |
|---|---|
| barcode | 8720004059225 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Paper |
| Colour | Orange |
| Unit | Sheet |
| COE | Unknown |
| Material | Glass |
| Tile size | 15x15mm |
| Shape | Square |
| Sheet size | 30x30cm |
| Tiles/sheet | 324 |
| Pieces per weight | 1/700g |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Iridised |
| Transparency | Transparent |
| Weight | 0.700000 |