Redondo Satinado: 176 Ruby
calcActive())">
In stock
SKU
sg25mrndhis176st
Unit
500 g
Availability
30
€9.74
- Buy 3 for €9.26 each and save 5%
- Buy 5 for €8.77 each and save 10%
*Sintered glass mosaic
*25mm penny rounds
*4mm thick
*Sold loose
*500g =+/-110 pieces
*100g =+/-22 pieces
*strong and durable
*excellent weather, chemical and UV resistance.
*easy to use on curved surfaces
*25mm penny rounds
*4mm thick
*Sold loose
*500g =+/-110 pieces
*100g =+/-22 pieces
*strong and durable
*excellent weather, chemical and UV resistance.
*easy to use on curved surfaces
Description / Redondo Satinado: 176 Ruby
Sintered glass mosaic molded into 25mm penny rounds. 4mm thick. Sold loose in 500g (+/-110 pieces) or 100g (+/-22 pieces)
Strong and durable with excellent weather, chemical and UV resistance.
More Information
| SKU | sg25mrndhis176st |
|---|---|
| barcode | 8720004175949 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Heavy Traffic, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Red |
| Unit | 500 g |
| COE | N/A |
| Material | Glass |
| Tile size | 25mm |
| Shape | Round |
| Sheet size | N/A |
| Tiles/sheet | NA |
| Pieces per weight | 500g=110pcs |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Brushed |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 0.550000 |