8mm Lake Teal: 5kg
calcActive())">
In stock
SKU
vg8mxlake5kg
Unit
5 kg
Availability
4
€78.65
€48.40
*Stamped mini glass tiles 8x8x4mm in a mix of finishes: standard gloss, matte and iridized.
*500g=±800 tiles
*±5kg = 1M2.
*Perfect for Pixel Mosaic
*COE of 84-87 and may be tacked easily to float glass.
*Full fusing results in a grainy surface and blurry edges so is not recommended.
*UVA and Frost resistant
*Good for outdoors and indoors
*500g=±800 tiles
*±5kg = 1M2.
*Perfect for Pixel Mosaic
*COE of 84-87 and may be tacked easily to float glass.
*Full fusing results in a grainy surface and blurry edges so is not recommended.
*UVA and Frost resistant
*Good for outdoors and indoors
Description / 8mm Lake Teal: 5kg
*Stamped mini glass tiles 8x8x4mm in a mix of finishes: Standard gloss, matte and iridized.
*500g=±800 tiles
*±5kg = 1M2.
*Perfect for Pixel Mosaic
*COE of 84-87 and may be tacked easily to float glass.
*Full fusing results in a grainy surface and blurry edges so is not recommended.
*UVA and Frost resistant
*Good for outdoors and indoors
More Information
| SKU | vg8mxlake5kg |
|---|---|
| barcode | 8720004081509 |
| Usage/Application | Bathroom, Fireplace, Floor, Frost Resistant, Hobby, Indoor, Kitchen, Outdoor, Pool, Sauna and Spa, UV-A Resistant, Walls, Wet Areas |
| Mounting | Loose |
| Colour | Teal |
| Unit | 5 kg |
| COE | Mixed |
| Material | Glass |
| Tile size | 8-9mm |
| Shape | Square |
| Pieces per weight | 25,000/5kg |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Mixed |
| Transparency | Opaque |
| Weight | 5.250000 |